Nobliści

Redakcja pisma informuje, że otwarty został nabór tekstów do kolejnych numerów naszego rocznika. Propozycje artykułów można składać w trzech wersjach językowych (polskiej, włoskiej oraz angielskiej). Wszystkich zainteresowanych Autorów serdecznie zapraszamy do współpracy!

NOBLIŚCI

„Fabrica Litterarum Polono-Italica” 2022, nr 1 (4)

Literacka Nagroda Nobla uchodząca za największe pisarskie uhonorowanie, buduje estetyczny, moralny, rynkowy kanon zachodniego świata. Lecz ten sukces nie jest celem, tylko skutkiem ubocznym. Bo co z resztą? Przegranych, niedocenionych, gorszych, urodzonych na statystycznie mniej docenionym kontynencie? Niemniej jednak wygranych stawia się w narodowym, światowym panteonie, promuje jako flagowe marki, skrupulatnie zlicza w statystykach buchalteryjnej wybitności. Bo i na to w pełni zasługują, choć na całe szczęście reszta nie jest (zbywana) milczeniem.

Zapraszamy do ponownego odczytywania dokonań literackich Noblistów z Polski i Włoch. Wydaje się, że słowa Noblistów są już tak kanoniczne, że aż wyczerpane. Lecz ożywcze źródła znajdują się w nas, w nowych czasach, nieoczywistych perspektywach. Co po latach powiedzą nam Sienkiewicz, Carducci, Reymont, Deledda, Pirandello, Quasimodo, Montale, Miłosz, Szymborska, Fo, Tokarczuk?

Na zgłoszenia czekamy do 10 września 2021 pod adresem: fabricalitterarum@gmail.com

Jednocześnie informujemy, iż do przyszłorocznego numeru pisma (2021) można składać teksty już tylko do działu Varia.